Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 22 marca 2011

Zasady przydzielania godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw

Zasady przydzielania godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw
1. Przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć.
2. Liczba godzin ponadwymiarowych nie może przekroczyć ¼ tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, a za zgodą nauczyciela – ½ obowiązkowego wymiaru zajęć.
3. Dyrektor szkoły jedynie, gdy przydziela nauczycielowi godziny ponadwymiarowe ponad ¼ jego pensum występuje do nauczyciela z pismem w tej sprawie, tak żeby nie było wątpliwości co do zgody nauczyciela w tej kwestii. (wzór pisma w tej sprawie stanowi załącznik nr 1).
4. Nie można przydzielić godzin ponadwymiarowych bez zgody nauczyciela:
1) Kobiecie w ciąży
2) Osobie wychowującej dziecko do lat 4.
3) Nauczycielowi w trakcie odbywania stażu będącego warunkiem uzyskania wyższego stopnia awansu zawodowego.
5. Godziny ponadwymiarowe mogą być przydzielone do realizacji jedynie nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć.
6. Przepisy prawa oświatowego nie przewidują możliwości zastępowania nieobecnego nauczyciela wyłącznie na podstawie porozumienia się obu tych osób, bez odnotowywania tego w dziennikach zajęć. Stosowanie w praktyce „zastępstwa koleżeńskiego” jest niezgodne z prawem.
7. Godziny doraźnych zastępstw mogą być realizowane przez nauczycieli niepełnozatrudnionych.
8. Przepisy prawa oświatowego nie określają limitu godzin doraźnych zastępstw dla jednego nauczyciela.
9. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przysługuje wyłącznie za godziny zrealizowane.
10. Wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw wypłacane jest miesięcznie z dołu w ostatnim dniu miesiąca.
11. Godziny ponadwymiarowe przypadające w dniach, w których nauczyciel nie mógł ich zrealizować z przyczyn leżących po stronie pracodawcy w szczególności w związku z:
1) Zawieszeniem zajęć z powodu epidemii i mrozów
2) Wyjazdem dzieci na wycieczki i imprezy.
3) Chorobą dziecka nauczanego indywidualnie trwającej nie dłużej niż 1 tydzień
4) Rekolekcji
5) Udziału nauczyciela w konferencji metodycznej.
12. Godziny ponadwymiarowe, przydzielone nauczycielowi w planie organizacyjnym szkoły i przypadające do realizacji w okresie urlopu szkoleniowego, traktuje się jako godziny faktycznie przepracowane.
13. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym szkoły nie przysługuje za dni, w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami organizacji roku szkolnego, rozpoczyna lub kończy zajęcia w środku tygodnia oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
14. Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy oraz dni, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia za podstawę ustalania liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się obowiązkowy tygodniowy wymiar zajęć określony w art. 42 Karty Nauczyciela pomniejszony o 1/5 tego wymiaru (lub ¼ , gdy dla nauczyciela ustalono czterodniowy tydzień pracy) za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy.

Przykład obliczania ilości godzin ponadwymiarowych
Nauczycielowi przydzielono w planie organizacyjnym – 25 godzin – wymiar obowiązkowy 18 godzin.


Tygodnie
pracy
Poniedz.
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Łączna liczba godzin przepracowanych
Wymiar obowiązkowy
Liczba godzin ponadwymiarowych
1
2
3
4
5
6
7
8
9  (7-8)
I tydzień
4
7
5
5
4
25
18
7
II tydzień
4
7
5
Dzień ustawowo wolny
4
20
14,4
5,6
III tydzień
Zwolnienie lekarskie
Zwolnienie lekarskie
Zwolnienie lekarskie
5
4
9
7,2
1,8
Razem







14,4



Do wypłaty 14 godzin. Stosuje się tu zasadę, że czas zajęć poniżej 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.


Podstawa prawna:
1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. Nr 42 poz. 181 z 2005r.)
2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 2 lutego 2005r. w sprawie dodatków do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej.
3. Uchwała Nr LII/1581/2009 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 9 kwietnia 2009r. w sprawie ustalenia regulaminu dotyczącego niektórych zasad wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez m.st. Warszawę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz