Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 22 marca 2011

Zasady wypłacania nauczycielom zasiłku na zagospodarowanie.

1. Nauczyciel, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego w ciągu dwóch lat od dnia podjęcia pierwszej pracy zawodowej w życiu i w szkole oraz posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska, otrzymuje w szkole wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie w wysokości dwumiesięcznego otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego.
2. Do pierwszej pracy zawodowej w życiu nie wlicza się zatrudnienia w okresie studiów oraz nauki w zakładzie kształcenia nauczycieli. Praca nie może być jednak podjęta przed rozpoczęciem nauki w szkole wyższej i kontynuowana po jej zakończeniu. W takich przypadkach nie jest to pierwsza praca w życiu i w szkole.
3. Prawo do zasiłku na zagospodarowanie przysługuje nauczycielowi, który pracuje w wymiarze nie niższym niż ½ etatu.
4. Prawo do złożenia wniosku przysługuje nauczycielowi w okresie roku, licząc od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego.
5. Zasiłek nie jest wypłacany przez pracodawcę „z urzędu”, ale tylko na wniosek zainteresowanego.
6. Niezłożenie wniosku w terminie, czyli w ciągu roku, licząc od dnia uzyskania przez nauczyciela stopnia nauczyciela kontraktowego, oznacza wygaśnięcie prawa do zasiłku. (jest to termin, którego nie można przywrócić).
7. Zasiłek na zagospodarowanie podlega zwrotowi, jeżeli nauczyciel nie przepracuje w szkole trzech lat, licząc od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego. Przez szkołę należy rozumieć, zgodnie z definicją zawartą w art.3 pkt. 2 Karty Nauczyciela przedszkola, szkoły i placówki oraz inne jednostki organizacyjne wymienione w art. 1 ust. 1 Karty. Oznacza to, że zmiana przez nauczyciela miejsca pracy na inną szkołę nie jest zmianą zatrudnienia w rozumieniu art. 61 ust. 3 ustawy i nie spowoduje obowiązku zwrotu przez nauczyciela otrzymanej kwoty zasiłku na zagospodarowanie.
8. W szczególnie uzasadnionych przypadkach organ prowadzący szkołę może zwolnić nauczyciela w części lub w całości z obowiązku zwrotu zasiłku.


Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982. – Karta nauczyciela Dz. U. z 2006r. Nr

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz